Tält bäst i test 2026
Vilket tält är bäst i test? MSR Hubba Hubba HD 2 är vårt val. Det är ett fristående tvåmannatält för vandring med högre vattenpelare i yttertält och golv än Big Agnes Copper Spur UL2, som i gengäld väger mindre. Hilleberg Allak 2 är valet för kalfjäll och vinter. Easy Camp Setesdal 3 är budgetvalet för enstaka campingnätter.
Ett tält ska hålla regn och vind ute utan att väga mer än du orkar bära, och MSR Hubba Hubba HD 2 gör det för två vandrare från vår till höst. Konstruktionen avgör var tältet går att resa och hur det tål vind och snö. Säsongsklassningen, vikten och golvytan avgör vilka turer det passar.
Alla sex modellerna — svep i sidledbläddra med pilarna
- Familj och bilcamping12489krVisa i butik — Vaude Badawi 4P SandVaude Badawi 4P Sand: Se i jämförelsen ↓
Så har vi bedömt
Fem kriterier för tält
- Sex tält för sex olika behov
- Vandring, fjäll, familj och liten budget
- Uppgifter från tillverkarnas och butikernas produktsidor
Vinnaren står först. Sedan följer de övriga vandringstälten från lättast till tyngst, familjetältet och sist budgettältet. Vi har inte provat tälten fysiskt. Urvalet bygger på butikernas och tillverkarnas uppgifter. Artikeln innehåller annonslänkar, och vi kan få ersättning om du handlar via dem.
Innehållsförteckning
13 avsnitt
Innehållsförteckning
13 avsnitt- 01MSR Hubba Hubba Hd 2P Green · Bäst i test→
- 02Big Agnes Copper Spur UL2 lättviktstält – Lichen Green · Lättast→
- 03Hilleberg Akto tält · Enmanstält→
- 04Hilleberg Allak 2 tält · Fjäll och vinter→
- 05Vaude Badawi 4P Sand · Familj och bilcamping→
- 06Easy Camp Setesdal 3p Kupoltält · Budget→
- 07Jämför alla sex→
- 08Tunneltält eller kupoltält?→
- 09Tresäsongstält eller fyrsäsongstält?→
- 10Vattenpelare: vad millimetertalet säger→
- 11Vikt och utrymme: så läser du måtten→
- 12Kondens, torkning och förvaring→
- 13Frågor och svar→
Hela jämförelsen
1. MSR Hubba Hubba Hd 2P Green – Bäst i test
Rekommenderas för: två personer som vandrar från vår till höst och vill ha ett tält som är byggt för regnigt och växlande väder.
Hubba Hubba HD 2 är ett fristående tvåmannatält med en ingång och en absid på varje sida. MSR har gjort det för svalt och blött klimat. Yttertältet har 3 000 mm vattenpelare och golvet 6 000 mm.
Närmaste alternativet är Big Agnes Copper Spur UL2, som väger mindre. Hubba Hubba HD 2 har högre vattenpelare i både yttertält och golv, och golvet är rektangulärt medan det i Copper Spur UL2 smalnar av mot fotändan.
Innertältet är till största delen tät nylonväv, med nät bara där det behövs för luftväxlingen. Väven ska enligt MSR ge väderskydd och hålla kvar värmen.
Golvytan är 2,95 kvadratmeter, takhöjden 102 cm och absiderna tillsammans 1,53 kvadratmeter. Packat mäter tältet 58 gånger 13 cm. Åtta tältpinnar och extra staglinor följer med. Ett markunderlag säljs separat.
Visa specifikationer
- Vikt
- 1,8 kg
- Personer
- 2
- Pris
- 8800 kr
- Säljs hos
- Widforss
Fördelar
- Högre vattenpelare än Copper Spur UL2 i yttertältet och i golvet, där slitaget mot marken är störst
- Rektangulärt golv på 2,95 kvadratmeter, så två raka liggunderlag får plats utan att trängas i fotändan
- En ingång och en absid per person, så båda har plats för ryggsäck och kängor under tak
Att tänka på
- Väger mer än Copper Spur UL2, vilket märks om du räknar gram på långa turer
- Tresäsongstält. För snö och kalfjäll vintertid är Hilleberg Allak 2 byggt
2. Big Agnes Copper Spur UL2 lättviktstält – Lichen Green – Lättast
Rekommenderas för: två personer som räknar gram på sommarvandringar och ändå vill ha ett fristående tält med två ingångar.
Copper Spur UL2 är ett fristående tresäsongstält för två, med en ingång och en absid på varje sida.
Yttertält och golv är av tunn nylonväv som Big Agnes kallar HyperBead. Den är enligt Big Agnes 6 procent lättare, 25 procent mer vattentät och 50 procent starkare än traditionella vävar. Vattenpelaren är 1 500 mm.
Golvet är 2,7 kvadratmeter och 224 cm långt. Det är 132 cm brett vid huvudet och 107 cm vid fötterna. Takhöjden är 102 cm, samma som i Hubba Hubba HD 2, och absiderna är 0,8 kvadratmeter vardera.
Absiddörrarna går att spänna upp som regntak med vandringsstavar eller med de extra staglinor som följer med. Big Agnes rekommenderar ett markunderlag för att golvet ska hålla längre, och det säljs separat.
Visa specifikationer
- Vikt
- 1,37 kg
- Personer
- 2
- Pris
- 6995 kr
- Säljs hos
- Röda Stjärnan
Fördelar
- Väger mindre än både Hubba Hubba HD 2 och enmanstältet Akto
- Står utan att hörnen pinnas ned, vilket underlättar på berghällar och annan mark där pinnar fäster dåligt
- Absiddörrarna kan spännas upp som regntak, vilket ger mer yta under tak utanför innertältet
Att tänka på
- Golvet har 1 500 mm vattenpelare mot 6 000 mm i Hubba Hubba HD 2, och markunderlaget som Big Agnes rekommenderar säljs separat
- Golvet smalnar av till 107 cm vid fötterna, så två breda liggunderlag på 64 cm får inte plats bredvid varandra hela vägen
3. Hilleberg Akto tält – Enmanstält
Rekommenderas för: den som vandrar ensam och vill ha ett tält som håller också för höstoväder och vinterturer.
Akto är ett enmanstält i tunnelform med en enda båge och en absid. Hilleberg räknar det till Red Label, företagets året runt-tält där låg vikt går före högsta styrka.
Yttertältet går ända ned till marken, och nätpartierna i innertältet kan täckas med tygpaneler. Det stänger ute slagregn och stänk som annars blåser in under kanten.
Inner- och yttertält sitter ihop och reses samtidigt, så innertältet hålls torrt när du reser tältet i regn. Fyra tältpinnar räcker för att få upp det, men Hilleberg rekommenderar starkt att också hörnen pinnas ned. Tio pinnar följer med.
Innertältet är 1,7 kvadratmeter och 93 cm högt, och absiden är 0,8 kvadratmeter. Packat mäter tältet 43 gånger 13 cm. Enligt Hilleberg är Akto inte konstruerat för extrem användning, men det har klarat långa polarexpeditioner.
Visa specifikationer
- Vikt
- 1,7 kg
- Personer
- 1
- Pris
- 8795 kr
- Säljs hos
- Astro Sweden
Fördelar
- Året runt-tält: yttertältet går ned till marken och näten går att stänga med tyg
- Inner- och yttertält reses ihop, så insidan hålls torr när det regnar
- Packas till 43 gånger 13 cm och ryms enligt Hilleberg i sidofickan på många ryggsäckar
Att tänka på
- Väger mer än tvåmannatältet Copper Spur UL2, så för rena sommarturer bär du mer än du behöver
- Står inte utan tältpinnar. Minst fyra krävs, och på berghällar och grusig mark är de svåra att få fäste för
4. Hilleberg Allak 2 tält – Fjäll och vinter
Rekommenderas för: två personer som tältar på kalfjäll, på snö eller på mark där tältpinnar inte fäster.
Allak 2 är ett helt fristående kupoltält med tre bågar, två ingångar och två absider. Det står utan tältpinnar, vilket enligt Hilleberg gör det lämpat för svår mark som stenig terräng och sand.
Bågarna korsar varandra på flera ställen, och den stommen bär snö bra. Hilleberg anger att tältet är starkt nog för basläger sommar som vinter i alla utom de värsta förhållandena.
Yttertältet går ned till marken och näten kan täckas med tygpaneler, som på Akto. Med två ingångar kan en av dem alltid vändas i lä.
Innertältet är 2,8 kvadratmeter och 105 cm högt, och absiderna 0,8 kvadratmeter vardera. Packat mäter tältet 51 gånger 18 cm.
Håller du dig till vår, sommar och höst räcker Hubba Hubba HD 2, som väger drygt hälften så mycket.
Visa specifikationer
- Vikt
- 3,3 kg
- Personer
- 2
- Pris
- 15395 kr
- Säljs hos
- Astro Sweden
Fördelar
- Står utan tältpinnar, så det går att resa på stenig mark och sand
- Tre korsande bågar ger en kupol som bär snölast
- Två ingångar, så en dörr alltid kan vändas bort från vinden
Att tänka på
- Väger nästan dubbelt så mycket som Hubba Hubba HD 2, vilket känns på långa dagsetapper
- Hör till Red Label, som Hilleberg avser för allt utom de mest krävande förhållandena. För dem finns den starkare klassen Black Label
5. Vaude Badawi 4P Sand – Familj och bilcamping
Rekommenderas för: familjen på upp till fyra personer som kör bil fram till tältplatsen och vill kunna stå upprätt i tältet.
Badawi 4P är ett familjetält för fyra med två sovkabiner och ett gemensamt rum. Stängerna sitter på utsidan, så inner- och yttertält reses i ett steg och innertältet hålls torrt om det regnar under tiden.
Sovkabinerna är tillsammans 6 kvadratmeter och hela golvytan 12,7 kvadratmeter. Ståhöjden är 215 cm. Stängerna är lika långa i alla delar av tältet, så de går inte att förväxla.
Yttertältet är polyester med 3 000 mm vattenpelare, och golvet har 10 000 mm. En ventil i taket och fönster av nät släpper ut varm och fuktig luft. Ett markunderlag till absiden följer med.
Packat mäter tältet 60 gånger 35 cm, och Vaude klassar det för vår, sommar och höst. Det väger mer än tre gånger så mycket som Hilleberg Allak 2 och hör hemma i bagageutrymmet.
Visa specifikationer
- Vikt
- 12,15 kg
- Personer
- 4
- Pris
- 12489 kr
- Säljs hos
- Widforss
Fördelar
- Två skilda sovkabiner, så barn och vuxna kan sova var för sig
- Ståhöjd på 215 cm, så ni kan stå upprätt och byta om i tältet
- Inner- och yttertält reses i ett steg, så innertältet hålls torrt när ni reser tältet i regn
Att tänka på
- Väger över tolv kilo, så det går inte att bära längre än från bilen
- Packas till 60 gånger 35 cm, så det tar plats i bagaget
6. Easy Camp Setesdal 3p Kupoltält – Budget
Rekommenderas för: den som tältar några nätter per sommar på camping eller festival och inte vill lägga mycket pengar.
Setesdal 3 är ett kupoltält för tre med ett förtält framför sovdelen. Golvet i förtältet går att ta loss.
Yttertältet är polyester med 2 000 mm vattenpelare och tejpade sömmar. Stängerna är av glasfiber och färgkodade, så du ser vilken stång som hör till vilken kanal.
Innertältet har mörka väggar och mörkt tak som släpper in mindre ljus, till hjälp under ljusa sommarnätter. Ventilation finns framtill och upptill.
Packat mäter tältet 53 gånger 15 cm. Det väger drygt dubbelt så mycket som Hubba Hubba HD 2, så det passar när du inte ska bära det långt.
Visa specifikationer
- Vikt
- 3,7 kg
- Personer
- 3
- Pris
- 1299 kr
- Säljs hos
- Astro Sweden
Fördelar
- Förtält med löstagbart golv ger plats för packning utanför sovdelen
- Mörkt innertält som dämpar ljuset under ljusa sommarnätter
- Färgkodade stänger, så du ser direkt vilken stång som hör till vilken kanal
Att tänka på
- Väger drygt dubbelt så mycket som Hubba Hubba HD 2, så det är tungt att bära på vandring
Jämför alla sex
Tunneltält eller kupoltält?
Ett tunneltält hålls uppe av bågar som står efter varandra, och det måste spännas ut med tältpinnar och linor för att stå. Tunnelformen ger enligt Hilleberg mest utrymme för vikten och passar turer där du river och reser tältet varje dag och bär allt själv.
Ett kupoltält har bågar som korsar varandra. Det ger stadga och förmåga att bära snö, och Hilleberg råder dig att välja kupol om du slår basläger och lämnar tältet obevakat under dagsturer.
Hilleberg skiljer mellan fristående och självbärande kupoltält. Ett fristående tält står helt utan pinnar, absiderna inräknade. Ett självbärande står också av sig självt, men absiderna måste pinnas ut. På berghällar och grusig mark, där det är ont om ställen att fästa pinnar, är ett fristående tält ofta det bättre valet.
Antalet ingångar påverkar både vikt och bekvämlighet. Ett tält med en ingång väger i regel mindre. Två ingångar och två absider ger mer förvaring och i vissa tält fler sätt att vädra. Långa personer får också mer användbar yta i ett innertält med två dörrar.
Familjetält för bilcamping byggs för ståhöjd och skilda sovkabiner, och vikten får stå tillbaka. Vaude Badawi 4P väger över tolv kilo och hör hemma på campingen, dit du kör med bil.
Tresäsongstält eller fyrsäsongstält?
Ett tresäsongstält är byggt för vår, sommar och höst, och det täcker de allra flesta vandringsturer. Hubba Hubba HD 2 och Copper Spur UL2 hör dit.
Ett fyrsäsongstält, eller året runt-tält, ska dessutom klara vintern. Det är byggt för snölast och hård vind, med starkare väv och förstärkta sömmar.
På Hillebergs året runt-tält går yttertältet ända ned till marken, och nätpartierna i innertältet går att stänga med tyg. Ett yttertält som slutar en bit ovanför marken kan släppa in slagregn och stänk. Tältar du ofta i hårt regn och blåst är ett året runt-tält därför enligt Hilleberg ett bättre val även under sommarhalvåret.
Hilleberg delar in sina tält efter styrka. Black Label är starkast och ska klara alla förhållanden. Red Label, dit Akto och Allak 2 hör, är året runt-tält där låg vikt går före högsta styrka, för alla förhållanden utom de mest krävande. Är du osäker råder Hilleberg dig att välja den starkare klassen.
Mängden nät i innertältet skiljer också. Nät ger luft varma nätter. Tät väv håller kvar värme, och i Hubba Hubba HD 2 är innertältet därför mest väv.
Vattenpelare: vad millimetertalet säger
Vattenpelaren anger hur högt vattentryck väven tål innan den släpper igenom vatten. Vid provet ökas trycket mot en bit av väven tills tre droppar har trängt igenom. 1 500 mm betyder att väven håller tätt under en vattenpelare som är 1 500 mm hög.
Talet säger alltså inget om hur tjock väven är. Enligt MSR har tält mellan 1 000 och 10 000 mm. Ett paraply som MSR mätte klarade 420 mm, så det krävs inte alltid höga tal för att regn ska stanna utanför.
Högre tal kommer av tjockare beläggning, och den tål ofta mer slitage. Golvet nöts mot marken när du ligger på det och har därför ofta högre vattenpelare än yttertältet.
Mer beläggning gör också väven tyngre och styvare, och över en viss gräns rivs den lättare. Ett yttertält ska tåla vindbyar och spända linor, och lätt väv får därför inte beläggas för hårt.
Tillverkarna har inte alltid mätt likadant. Hilleberg angav tidigare värdet efter att väven nötts mekaniskt och anger numera värdet för ny väv, som de flesta andra tillverkare gör. Äldre uppgifter går därför inte att jämföra rakt av med nya.
Vikt och utrymme: så läser du måtten
Tillverkarna anger två vikter. Minimivikten, som Hilleberg kallar nettovikt, är yttertält, innertält och stänger. Packvikten är tältet packat med allt som följer med, som tältpinnar, linor och påsar. Jämför samma sorts vikt när du ställer två tält mot varandra.
Lägsta vikt är sällan ett bra skäl i sig att välja ett tält. Ett lättare tält har i regel färre funktioner, ger mindre komfort och kan ge sämre skydd i hårt väder. Vad som är lätt nog beror på var du tältar. Ovan trädgränsen året runt ställer andra krav än skogsterräng på sommaren.
En storlek större ger enligt Hilleberg betydligt mer komfort för lite extra vikt. Ska ni vara två i tältet många nätter i sträck kan ett tremannatält vara värt vikten.
Golvets form avgör vad som får plats. Ett rektangulärt golv är lika brett i fotändan som vid huvudet. Ett golv som smalnar av kan bli för smalt för två breda liggunderlag i fotändan. Lägg ihop liggunderlagens bredd och jämför med golvets smalaste mått.
Takhöjden är 102 cm i Hubba Hubba HD 2 och Copper Spur UL2, 105 cm i Allak 2 och 93 cm i Akto. Mät hur högt du sitter på liggunderlaget och jämför, så vet du om du kan sitta upprätt och byta om i tältet.
Kondens, torkning och förvaring
Inget tält är fritt från kondens. Fukten i luften fälls ut på tältduken när temperaturen i tältet sjunker under daggpunkten. Det händer oftast svala nätter med hög luftfuktighet och vindstilla.
Ventilerna hjälper bara när luften utanför är torrare än den inne i tältet. Blöta kläder och blöt utrustning i tältet eller absiden ökar kondensen. I ett litet tält märks den mer, eftersom väggarna är närmare dig.
Ett dubbelväggigt tält har ett vattentätt yttertält och ett innertält av väv som andas. Kondensen samlas på yttertältets insida, och innertältet håller den borta från dig. Sovsäckens fotända är utsatt, eftersom den ofta ligger mot tältväggen. Hillebergs eget knep är att vira regnjackan om fotändan.
Packa aldrig undan tältet fuktigt. MSR råder dig att torka det helt, hänga det på tork ett par dagar efter turen och sedan förvara det löst i en stor nätpåse i stället för i packpåsen. Ett tält som förvaras blött eller fuktigt kan mögla, och beläggningen bryts ned.
Töm tältet på grus och sand innan du packar ihop det, eftersom kornen nöter på väv och blixtlås. Ett markunderlag under tältet skonar golvet. Hilleberg anger att underlaget förlänger golvets livslängd men inte behövs för att tältet ska fungera, och att det minskar kondensen från fuktig mark.
Frågor och svar
Vilket tält är bäst för vandring?
För två personer från vår till höst är MSR Hubba Hubba HD 2 vårt val. Det har 3 000 mm vattenpelare i yttertältet, 6 000 mm i golvet och rektangulärt golv. Big Agnes Copper Spur UL2 väger mindre. Vandrar du ensam och även under vinterhalvåret är Hilleberg Akto byggt för det.
Vad är skillnaden mellan tunneltält och kupoltält?
Ett tunneltält ger enligt Hilleberg mest utrymme för vikten och passar turer där du flyttar lägret varje dag, men det måste pinnas ned för att stå. Ett kupoltält har korsande bågar som ger stadga och bär snö. Ett fristående kupoltält står utan pinnar och går att resa på berghällar och grusig mark.
Hur hög vattenpelare ska ett tält ha?
Det finns ingen fast gräns. Enligt MSR har tält mellan 1 000 och 10 000 mm, och ett paraply som MSR mätte klarade 420 mm. Golvet har ofta högre vattenpelare än yttertältet eftersom det nöts mot marken. Mer beläggning gör väven tyngre och styvare, så högst tal är inte alltid bäst.
Vad är skillnaden mellan tresäsongstält och fyrsäsongstält?
Ett tresäsongstält är byggt för vår, sommar och höst. Ett fyrsäsongstält ska också tåla snölast och hård vind. På Hillebergs året runt-tält går yttertältet ända ned till marken och näten i innertältet går att stänga med tyg, så att slagregn och snö inte blåser in.
Vad är skillnaden mellan minimivikt och packvikt på ett tält?
Minimivikten är yttertält, innertält och stänger. Packvikten är tältet packat med allt som följer med, som tältpinnar, linor och påsar. Packvikten är alltså den högre siffran. Jämför samma sorts vikt när du ställer två tält mot varandra.
Hur undviker man kondens i tältet?
Helt går det inte, eftersom fukt fälls ut på tältduken när temperaturen sjunker under daggpunkten. Vädra när luften ute är torrare än den i tältet, och ta in så lite blöta kläder och blöt utrustning som möjligt. I ett dubbelväggigt tält samlas kondensen på yttertältet, och innertältet håller den borta från dig.
Behövs ett markunderlag under tältet?
Tältet fungerar utan, men golvet håller längre med ett markunderlag. Hilleberg anger att underlaget förlänger golvets livslängd och minskar kondensen från fuktig mark. MSR kallar det nödvändigt för att tältet ska hålla länge, och Big Agnes rekommenderar ett till Copper Spur UL2. Underlaget säljs oftast separat.
Källor
- MSR: Hubba Hubba HD 2-Person Backpacking Tent
- MSR: The Ultimate Guide to MSR Tents (tältkategorier, skötsel, förvaring)
- MSR: Tent Fabrics Part 2, Waterproof Ratings
- Big Agnes: Copper Spur UL2
- Hilleberg: Akto
- Hilleberg: Allak
- Vaude: Badawi 4P
- Hilleberg: Choosing the Right Tent
- Hilleberg: The Hilleberg Label System
- Hilleberg: FAQs (kondens, markunderlag, vattenpelare)
Sex modeller jämförda. Pris kommer från butikernas produktsidor, mått från butik eller tillverkare, och priset står med kontrolldatum på varje kort.





