Bivack.se
Produkttester

Sovsäck bäst i test 2026

  • Uppdaterad
  • AnnonslänkarLäs mer

Vilken sovsäck är bäst i test? Carinthia Defence 4 är vårt val. Det är en tresäsongssovsäck med syntetfyllning som värmer även när den blivit fuktig. Marmot Trestles Elite Eco 30 är lättare och räcker för nätter över noll. Sea to Summit Spark väger minst, och Marmot Mad River 0 är varmast.

En sovsäck ska hålla dig varm den kallaste natten du räknar med, och Carinthia Defence 4 är en tresäsongssovsäck vars fyllning värmer även i fukt. Komforttemperaturen visar hur kallt det får bli. Fyllningen, dun eller syntet, avgör vikten, packmåttet och hur sovsäcken tål fukt.

Så har vi bedömt

Fem kriterier för sovsäckar

  • Fem sovsäckar, tre med syntetfyllning och två med dun
  • Från sommarsovsäck till vintersovsäck
  • Uppgifter från tillverkarnas och butikernas produktsidor

01KomforttemperaturVärdet enligt ISO 23537 eller EN 13537, kontrollerat mot tillverkarens eller butikens sida. Gränstemperatur och extremtemperatur redovisas i texten.
02FyllningDun eller syntet, och vad det betyder för vikt, packmått och fukt.
03ViktVikten för just den storlek som kortet visar.
04MåttVilken kroppslängd storleken är gjord för, och packmåttet där tillverkaren anger det.
05PrisButikens pris den dag vi kontrollerade.

Vinnaren står först. Sedan följer sovsäckarna efter användning: tre årstider, vandring med låg vikt, vinter och sist budget. Vi har inte provat sovsäckarna fysiskt. Urvalet bygger på butikernas och tillverkarnas uppgifter. Artikeln innehåller annonslänkar, och vi kan få ersättning om du handlar via dem.

Innehållsförteckning

12 avsnitt
  1. 01Carinthia Defence 4 sovsäck · Bäst i test→
  2. 02Marmot Syntetsovsäck Trestles Elite Eco 30 (-6) · Tre årstider→
  3. 03Sea to Summit Spark Down Sleeping Bag -9C Regular Beluga · Lättast→
  4. 04Marmot Dunsovsäck Mad River 0 (-18) · Vinter→
  5. 05Highlander Sleepline 250 mumieformad sovsäck · Budget→
  6. 06Jämför alla fem→
  7. 07Komforttemperatur, gränstemperatur och extremtemperatur→
  8. 08Dun eller syntet?→
  9. 09Form, längd och passform→
  10. 10Underlag och kläder avgör hur varm sovsäcken blir→
  11. 11Skötsel, tvätt och förvaring→
  12. 12Frågor och svar→

Hela jämförelsen

1 / 5
Bäst i test
Carinthia Defence 4 sovsäck
2565kr
Visa i butik

Finns hos Röda StjärnanPris kontrollerat 12 oktober 2026

1. Carinthia Defence 4 sovsäck – Bäst i test

Rekommenderas för: den som vill ha en enda sovsäck för vår, höst och milda vinternätter, och som tältar i fukt och blöta.

Defence 4 är en mumiesovsäck med syntetfyllningen G-Loft, som enligt Carinthia värmer även när den är blöt och torkar snabbt. Carinthia säljer den som tresäsongssovsäck, och modellen kommer från företagets militära sortiment.

Carinthia låter ett oberoende institut mäta sovsäckarnas temperaturer enligt EN 13537. Gränstemperaturen är −15 °C och extremtemperaturen −35 °C. Extremtemperaturen är en överlevnadsgräns med risk för nedkylning, så planera efter komforttemperaturen om du brukar frysa.

Dunsovsäcken Marmot Mad River 0 är några grader varmare men väger lika mycket och kostar klart mer. Marmot Trestles Elite Eco 30 är lättare, och den räcker så länge nätterna håller sig över noll.

Dragkedjan är tvåvägs och sitter mitt på ovansidan. En flik över dragkedjan stänger ute vind och väta, och en isolerad list på insidan hindrar värmen från att läcka ut. Yttertyget är vattenavvisande. Storlek M mäter 215 cm utvändigt och packas i den medföljande kompressionspåsen till 25 gånger 30 cm. Carinthia rekommenderar M upp till 185 cm kroppslängd och L för den som är längre.

Visa specifikationer
Vikt
1,85 kg
Komforttemperatur
−8 °C
Fyllning
Syntet
Pris
2565 kr
Säljs hos
Röda Stjärnan

Fördelar

  • Syntetfyllning som enligt Carinthia värmer även när den är blöt och torkar snabbt
  • Tvåvägs dragkedja mitt på ovansidan, så du kan öppna vid fötterna och släppa ut värme
  • Går att kombinera med Carinthias sommarsovsäck Tropen när nätterna blir kallare

Att tänka på

  • Väger mer än dubbelt så mycket som Sea to Summit Spark och tar mer plats i ryggsäcken, så den passar sämre för långa vandringar
  • Komforttemperaturen ligger långt under noll, så på sommaren är den varmare än du behöver
Visa i butik
2 / 5
Tre årstider
Marmot Syntetsovsäck Trestles Elite Eco 30 (-6)
1995kr
Visa i butik

Finns hos Astro SwedenPris kontrollerat 12 oktober 2026

2. Marmot Syntetsovsäck Trestles Elite Eco 30 (-6) – Tre årstider

Rekommenderas för: den som tältar från vår till höst i nätter över noll och vill ha en syntetsovsäck som går att bära i ryggsäcken.

Trestles Elite Eco 30 är en mumiesovsäck med syntetfyllningen HL-ElixR Eco. Fyllning, yttertyg och foder är av återvunnen polyester. Marmot beskriver den som en tresäsongssovsäck med en fyllning som värmer även när den är blöt.

Gränstemperaturen är −6 °C och extremtemperaturen −24 °C, uppmätta enligt ISO. Väntar du frostnätter är Carinthia Defence 4 varmare, men den väger mer.

Sovsäcken har två dragkedjor. Den vänstra går i full längd, och en kortare på höger sida gör att du kan släppa ut värme utan att öppna hela sovsäcken. Bakom dragkedjan sitter en isolerad list som stänger ute kall luft.

Storleken Regular passar personer upp till 183 cm. Kompressionspåse och förvaringspåse följer med, och på insidan finns en ficka för till exempel pannlampan.

Visa specifikationer
Vikt
1,18 kg
Komforttemperatur
0 °C
Fyllning
Syntet
Pris
1995 kr
Säljs hos
Astro Sweden

Fördelar

  • Klart lättare än Carinthia Defence 4, så den är enklare att bära
  • Två dragkedjor, så du kan vädra utan att öppna hela sovsäcken
  • Kompressionspåse och förvaringspåse ingår, så du behöver inte köpa något till

Att tänka på

  • Komforttemperaturen ligger vid noll, så för frostnätter behöver du en varmare sovsäck
  • Väger mer än dunsovsäcken Sea to Summit Spark, som också är varmare
Visa i butik
3 / 5
Lättast
Sea to Summit Spark Down Sleeping Bag -9C Regular Beluga
6599kr
Visa i butik

Finns hos WidforssPris kontrollerat 12 oktober 2026

3. Sea to Summit Spark Down Sleeping Bag -9C Regular Beluga – Lättast

Rekommenderas för: den som vandrar långt, räknar gram och kan hålla sovsäcken torr.

Spark är fylld med gåsdun med fillpower 850+. Fillpower anger hur stor volym dunet fyller, och ju högre tal desto mindre dun behövs för samma värme. I storleken Regular är 480 gram av vikten dun.

Siffran i modellnamnet, −9 °C, är gränstemperaturen enligt ISO 23537. Komforttemperaturen ligger sju grader högre, och det är den du ska jämföra med andra sovsäckars komforttemperatur.

Dunet är behandlat så att det enligt Sea to Summit tar upp mindre fukt och torkar fortare. Huvan och fotändan har ett extra vattenavvisande tyg som står emot vind och kondens. Dunet ligger i boxkanaler, alltså kanaler med mellanväggar i stället för sömmar rakt igenom tyget.

Hoppressad tar sovsäcken 6,8 liter. Regular är gjord för personer upp till 185 cm. Passformen är enligt Sea to Summit något snävare än i företagets rymligare modeller, och sovsäcken går inte att öppna helt och använda som täcke.

Visa specifikationer
Vikt
730 g
Komforttemperatur
−2 °C
Fyllning
Dun
Pris
6599 kr
Säljs hos
Widforss

Fördelar

  • Väger mindre än hälften av Carinthia Defence 4
  • Pressas ihop till 6,8 liter och lämnar plats för annat i ryggsäcken
  • Dunet är behandlat så att det enligt Sea to Summit tar upp mindre fukt och torkar fortare

Att tänka på

  • Kostar mer än dunsovsäcken Marmot Mad River 0, som har lägre komforttemperatur
  • Snävare passform än rymligare sovsäckar, och den går inte att öppna helt som ett täcke
Visa i butik
4 / 5
Vinter
Marmot Dunsovsäck Mad River 0 (-18)
4395kr
Visa i butik

Finns hos Astro SwedenPris kontrollerat 12 oktober 2026

4. Marmot Dunsovsäck Mad River 0 (-18) – Vinter

Rekommenderas för: den som tältar i minusgrader och vill ha en dunsovsäck, men inte behöver den lägsta vikten.

Mad River 0 är en dunsovsäck med 1 300 gram fyllning av ankdun i storleken Regular. Dunet har fillpower 650+ och är behandlat med ExpeDry, som enligt Marmot får det att torka fortare och behålla spänsten när det blir fuktigt.

Gränstemperaturen är −18 °C och extremtemperaturen −41 °C, uppmätta enligt ISO. Väntas nätter som är kallare än komforttemperaturen behöver du en varmare sovsäck eller ett extra lager utanpå.

Fillpower är lägre än i Sea to Summit Spark, 650 mot 850, och då går det åt mer dun för samma värme. Mad River 0 är varmare än Spark men också betydligt tyngre.

En värmekrage runt halsen och en isolerad list bakom dragkedjan håller kvar värmen. Dragkedjan på vänster sida går i full längd, och en kortare på höger sida låter dig vädra. Regular passar personer upp till 183 cm. Kompressionssäck och förvaringspåse följer med.

Visa specifikationer
Vikt
1,85 kg
Komforttemperatur
−11 °C
Fyllning
Dun
Pris
4395 kr
Säljs hos
Astro Sweden

Fördelar

  • Varmare än Carinthia Defence 4, med tre grader lägre gränstemperatur
  • Värmekrage och isolerad list bakom dragkedjan stänger ute kalldrag
  • Dunet är behandlat med ExpeDry, som enligt Marmot får det att torka fortare

Att tänka på

  • Väger lika mycket som syntetsovsäcken Carinthia Defence 4, så den är tung för en dunsovsäck och inget val för långa vandringar
  • Blött dun isolerar dåligt, så sovsäcken måste hållas torr under hela turen
Visa i butik
5 / 5
Budget
Highlander Sleepline 250 mumieformad sovsäck
549kr
Visa i butik

Finns hos Röda StjärnanPris kontrollerat 12 oktober 2026

5. Highlander Sleepline 250 mumieformad sovsäck – Budget

Rekommenderas för: den som tältar några sommarnätter om året och inte vill lägga mycket pengar.

Sleepline 250 är en mumiesovsäck med syntetfyllning av hålfiber, 250 gram per kvadratmeter. Skalet är av polyester, och fodret är en polyesterväv som ska kännas som bomull.

Highlander anger att temperaturerna är uppmätta enligt ISO 23537-1. Komforttemperaturen ligger åtta grader över Marmot Trestles Elite Eco 30, så räkna Sleepline 250 som en sommarsovsäck.

Sovsäcken har huva, en krage vid halsen och en tvåvägs dragkedja i full längd med isolerande list bakom. Utvändigt mäter den 230 gånger 80 gånger 50 cm.

Packad blir den 44 gånger 21 gånger 21 cm, så den tar mycket plats i en ryggsäck. Den väger också något mer än Trestles Elite Eco 30.

Visa specifikationer
Vikt
1,25 kg
Komforttemperatur
8 °C
Fyllning
Syntet
Pris
549 kr
Säljs hos
Röda Stjärnan

Fördelar

  • Kostar klart mindre än Marmot Trestles Elite Eco 30
  • Syntetfyllning som enligt Highlander håller värmen och inte klumpar sig om den blir blöt
  • Tvåvägs dragkedja i full längd, så du kan öppna vid fötterna när det är varmt

Att tänka på

  • För kall för vår och höst när nätterna går ned mot noll
  • Tyngre än Marmot Trestles Elite Eco 30 trots att den är kallare
Visa i butik

Jämför alla fem

Pris
2565 kr
1995 kr
6599 kr
4395 kr
549 kr
Vikt
1,85 kg
1,18 kg
730 g
1,85 kg
1,25 kg
Komforttemperatur
−8 °C
0 °C
−2 °C
−11 °C
8 °C
Fyllning
Syntet
Syntet
Dun
Dun
Syntet
Säljs hos
Röda Stjärnan
Astro Sweden
Widforss
Astro Sweden
Röda Stjärnan

Komforttemperatur, gränstemperatur och extremtemperatur

Temperaturerna på en sovsäck mäts enligt standarden ISO 23537. På en del sovsäckar, bland annat Carinthias, står EN 13537. Mätningen ger tre värden, och de gäller olika personer.

Komforttemperaturen gäller en standardkvinna på 25 år, 60 kilo och 160 cm som ännu inte fryser. Gränstemperaturen gäller en standardman på 25 år, 70 kilo och 173 cm som ännu inte fryser. Extremtemperaturen är beräknad för standardkvinnan i sträng kyla, där risken för nedkylning är förhöjd.

Planera aldrig efter extremtemperaturen. Therm-a-Rest beskriver området under gränstemperaturen som farligt att sova i och bara aktuellt i nödläge.

Siffran i modellnamnet är ofta gränstemperaturen. Sea to Summit namnger sina unisexmodeller efter den och sina dammodeller efter komforttemperaturen. Kontrollera att du jämför samma värde när du ställer två sovsäckar mot varandra.

Värdena förutsätter enligt Sea to Summit varma kläder och ett bra liggunderlag. Hur varmt du sover skiljer sig dessutom från person till person. Therm-a-Rests råd till den som köper sin första sovsäck är att utgå från de förhållanden du oftast sover i. Fryser du lätt, gå efter komforttemperaturen och välj hellre en varmare sovsäck än en kallare.

Dun eller syntet?

Dun ger mest värme för vikten och går att pressa ihop mest. Kvaliteten anges som fillpower, som mäts i kubiktum och visar hur stor volym en viss mängd dun fyller efter att ha varit hoptryckt. Ju högre fillpower, desto mindre dun behövs för samma värme.

Dunets svaghet är fukt. De flesta dunsovsäckar isolerar inte när de är blöta, skriver Sea to Summit. Behandlat dun tar upp mindre fukt och torkar fortare, men Therm-a-Rest råder dig att hålla sovsäcken torr även då.

Syntetfyllning isolerar även när den är blöt, torkar fortare och är lättare att tvätta. Syntetsovsäckar kostar oftast också mindre. Nackdelen är att de enligt Therm-a-Rest är betydligt tyngre och större än dunsovsäckar.

Fyllningarna beter sig olika när tyget går sönder. Syntetfyllning ligger kvar vid en reva, medan dun letar sig ut genom hålet.

Välj dun när du bär sovsäcken långt och kan hålla den torr. Välj syntet för paddling, regniga turer och tält med mycket kondens, eller när vikten spelar mindre roll, som vid bilcamping.

Form, längd och passform

En sovsäck alstrar ingen värme. Den håller kvar värmen som kroppen avger, och därför spelar passformen roll. Är sovsäcken för rymlig får kroppen arbeta hårdare för att värma den. Är den för trång trycks fyllningen ihop och det uppstår kalla fläckar.

Välj en längd som ligger nära din kroppslängd, med lite utrymme över för kläder och för att kunna röra dig.

Tillverkarna anger storleken som den längsta kroppslängd sovsäcken passar. Marmots Regular går till 183 cm och Long till 198 cm, och Sea to Summits Regular till 185 cm. Själva sovsäcken är längre än så. Carinthia Defence 4 i storlek M mäter 215 cm utvändigt och rekommenderas upp till 185 cm.

Mumieformen smalnar av mot fötterna och har huva. Det ger mindre luft att värma och mindre tyg att bära. Carinthia råder dig att alltid dra åt huvan helt, eftersom det enligt företaget är vid huvudet som mest värme försvinner.

Underlag och kläder avgör hur varm sovsäcken blir

Fyllningen under dig trycks ihop av kroppsvikten och förlorar nästan all isolering. Mot marken är det liggunderlaget som isolerar, och liggunderlagets R-värde påverkar därför hur varmt du sover.

Carinthia rekommenderar ett tunt underställ eller en pyjamas i sovsäcken. Kryp inte ned nedkyld. Värm upp dig först, så att det finns kroppsvärme för sovsäcken att hålla kvar.

Räcker sovsäcken inte för årets kallaste nätter kan du lägga ett lager till utanpå. Therm-a-Rest anger att ett täcke över sovsäcken kan förlänga en tresäsongssovsäck långt in på vintern. Carinthia Defence 4 går på samma sätt att kombinera med sommarsovsäcken Tropen.

Skötsel, tvätt och förvaring

Vädra sovsäcken efter varje tur, så att fukt och lukt försvinner. Tvätta den bara när det behövs. Carinthia skriver att varje tvätt minskar isoleringen, oavsett om fyllningen är dun eller syntet.

Ett sovsäckslakan skyddar insidan och gör att du kan tvätta lakanet i stället för sovsäcken. Fläckar vid krage och huva tar du bort med en fuktig trasa och lite tvättmedel innan du tvättar hela sovsäcken.

Carinthias råd för syntetsovsäckar är maskintvätt i högst 30 grader med milt tvättmedel, med alla dragkedjor stängda och sovsäcken ut och in. Skölj en extra gång. Torka i luften eller i tumlare på mycket låg värme och skaka om sovsäcken emellanåt. Följ tvättrådet i din egen sovsäck om det säger något annat.

Dun tvättas med duntvättmedel i högst 30 grader på skonprogram, en sovsäck åt gången i en maskin som rymmer minst 7 kilo. Centrifugera på högst 500 varv. Torka i tumlare på lägsta värme och skaka om sovsäcken under tiden. Lufttorkning tar två till tre dygn, och dunklumparna behöver tryckas isär med några timmars mellanrum.

Förvara sovsäcken löst, hängande eller i en stor förvaringspåse, så att fyllningen får plats att resa sig. Kompressionspåsen är bara till för transport. Stoppa ned sovsäcken i påsen från fotändan i stället för att rulla den. Rullning belastar fyllningen på samma ställen varje gång.

Frågor och svar

Vad betyder komforttemperatur på en sovsäck?

Komforttemperaturen är den lägsta temperatur där en standardkvinna sover utan att frysa, mätt enligt ISO 23537. Gränstemperaturen är motsvarande värde för en standardman och ligger lägre. Extremtemperaturen är en överlevnadsgräns med risk för nedkylning. Fryser du lätt ska du välja sovsäck efter komforttemperaturen.

Vilken sovsäck är bäst för vinter?

Välj en sovsäck vars komforttemperatur ligger under den kallaste natt du räknar med. Marmot Mad River 0 är en dunsovsäck med gränstemperaturen −18 °C. Carinthia Defence 4 har syntetfyllning och gränstemperaturen −15 °C. Komforttemperaturen ligger flera grader högre på båda. På vintern behöver du också ett liggunderlag med högt R-värde, eftersom fyllningen under kroppen trycks ihop.

Vilken sovsäck är bäst för vandring?

En dunsovsäck, om du kan hålla den torr, eftersom dun väger minst och packas minst för värmen. Sea to Summit Spark −9C pressas ihop till 6,8 liter. Marmot Trestles Elite Eco 30 är ett alternativ med syntetfyllning för nätter över noll. Syntet väger mer men värmer även när sovsäcken blivit fuktig.

Är dun eller syntet bäst i en sovsäck?

Dun är lättast och packas minst för samma värme, men de flesta dunsovsäckar isolerar inte när de är blöta. Syntet isolerar även blöt, torkar fortare, är lättare att tvätta och kostar oftast mindre, men väger mer och tar mer plats. Välj dun för långa vandringar och syntet för blöta turer.

Hur ska en sovsäck förvaras?

Löst, antingen hängande eller i en stor förvaringspåse, så att fyllningen får plats att resa sig. Kompressionspåsen är bara till för transport. Vädra sovsäcken efter varje tur innan du lägger undan den. När du packar inför en tur ska du stoppa ned sovsäcken i påsen i stället för att rulla den.

Hur tvättar man en sovsäck?

Så sällan som möjligt, eftersom varje tvätt minskar isoleringen. Carinthia anger högst 30 grader och milt tvättmedel för syntetsovsäckar, med stängda dragkedjor och sovsäcken ut och in. Dun tvättas med duntvättmedel på skonprogram, en sovsäck åt gången, och torkas i tumlare på lägsta värme. Följ alltid tvättrådet i sovsäcken.

Källor

Fem modeller jämförda. Pris kommer från butikernas produktsidor, mått från butik eller tillverkare, och priset står med kontrolldatum på varje kort.

Jämför två produkterBocka i Jämför på två produkter.